Nenechte montáž venkovního stínění na poslední chvíli
Důvodů, proč si pořídit venkovní stínění, je nespočet. Nejčastěji vás trápí příliš zvědaví sousedé, máte obavy ze zlodějů, bojujete s tropickým horkem nebo ostrým světlem, potřebujete zabránit úniku tepla nebo bydlíte v rušné ulici. Ať už jste se pro stínění rozhodli z těchto nebo úplně jiných pohnutek, máte před sebou dvě zásadní rozhodnutí: kdy je nejvhodnější doba nechat si venkovní stínění namontovat a jaký typ vybrat? Hlavně žádnou paniku! Po přečtení následujících rad vás při rozhodování už nic nezaskočí.
Kdy je ideální doba naplánovat montáž stínění
Až budete za okny pokrytými jinovatkou s hrnkem teplého čaje vzpomínat na letní opalování u bazénu, vybavte si také chvíle, jak vás horký vzduch potrápil a jak jste marně hledali chladný stín, který by vás před slunečním žárem ochránil. Aby už se tato letní muka neopakovala, je právě v tuto dobu načase začít vybírat venkovní stínění.
Aby stínění dokonale splňovalo vaše přání a představy, je potřeba plánování věnovat dostatek času. V první řadě nepodceňte výběr venkovního stínění - rozhodovat se budete mezi roletami, žaluziemi, případně pro vás mohou být řešením také moderní svislé fasádní clony, na terasy kazetové markýzy či hliníkové pergoly.
Jakmile máte aspoň malou představu, neváhejte oslovit kvalitní montážní firmu. Následně vás čeká výběr ze široké nabídky barev, látek, tvarů a šířek lamel. Je třeba se také rozhodnout pro manuální či elektrické ovládání. Se vším vám poradí odborníci přes stínění. Pak vás navštíví, zaměří okno, stínění na míru nechají vyrobit a poté vám ho profesionálně namontují. A v létě už se ze svého nového stínění můžete těšit. Ještě že jste si v zimě včas vzpomněli, že?
Myslete na stínění už ve fázi projektu
Pořizujete-li si stínění do novostavby nebo v rámci rekonstrukce, je dobré na něj myslet už v rámci projektu, aby stavební firma počítala s prostorem pro stínicí prvky. Pohon pro stínicí techniku se díky tomu schová pod fasádu a celkový vzhled domu nenaruší viditelná schránka nebo krycí plech.
S dostatečným předstihem mysleli na montáž venkovních žaluzií do svého domu i Petr a Gabriela Koukalovi. Podívejte se, jak jejich domu sluší naše nejlepší venkovní žaluzie Protal.
Čemu dát přednost - venkovním roletám, nebo žaluziím?
Rozhodování, který typ venkovního stínění si pořídit, závisí na vašich konkrétních potřebách. Žaluzie i rolety vám zaručí soukromí, ochrání vás před sluncem a dokážou snížit teplotu v místnosti až o 10 °C. U venkovních žaluzií lze lamely naklápět - díky tomu si můžete jednak světlo upravovat podle libosti, jednak můžete stínit i větrat zároveň.
Pokud vás při práci z domova neustále ruší hluk zvenku a máte pocit, že vám v zimě skrz okna uniká teplo, měli byste vybírat z předokenních rolet. Jejich hliníkové či plastové lamely nelze naklápět, ale jejich stažením vytvoříte pancíř, který plní funkci zvukové a tepelné izolace. Během zimy tak můžete ušetřit až 30 % nákladů na teplo.
Věděli jste, že díky roletám můžete také prodloužit životnost svých oken? Venkovní rolety a žaluzie totiž fungují jako ochrana oken před prudkým deštěm a UV zářením. Rolety vás navíc ochrání nejen před přírodními živly, ale také před vlivy lidskými. Můžete je totiž opatřit pojistkou proti vytažení a předejít tak pokusům o vloupání. A v létě vám navíc jistě přijde vhod, že součástí rolet mohou být už integrované sítě proti hmyzu. Okenní sítě není problém k venkovnímu stínění dokoupit i kdykoliv později.
Nyní máte už jistě jasno, které venkovní stínění je pro vás tou pravou volbou, a můžete začít s realizací!